Provize RK – vyšší při vyšší cenové hladině?

provize rk

Provize RK (realitní kanceláře) je obvykle stanovena procentem z prodejní ceny nemovitosti. Jde o odměnu realitní kanceláři za její služby.

Protože se však liší místní podmínky i charakter nemovitostí, realitní trh funguje v různých lokalitách a u různých typů nemovitostí odlišně.

Je však možné vypozorovat několik základních pravidel, které platí prakticky všude.

Jedno takové důležité pravidlo říká (poté co vezmeme do úvahy parametry konkrétní nemovitosti) – čím vyšší cena, tím delší doba prodeje.

Díky INEMu a jeho základní funkci v podobě výpočtu cen v časových horizontech můžete toto pravidlo leckde ověřit.

Co toto pravidlo pro vás, jakožto realitní makléře, znamená?

Pokud se nemovitost má za vyšší cenu prodávat déle, je nutné počítat logicky s více prohlídkami zájemců, delší dobou nabízení (tedy i vyššími náklady na inzerci) a hlavně s časem, který na prodej vynaložíte.

U pracnosti transakce obvykle neplatí přímá úměra, která by se promítla do výše provize RK, je tedy třeba vyvolat s majitelem jednání o tom, jak vaše práce bude zaplacená.

Nabízí se jednoduché pravidlo: Čím vyšší cenová hladina, tím vyšší procentuální provize z prodeje.

Na druhou stanu oproti výše popsané úvaze můžete přesvědčit majitele k prodeji nemovitosti na nižší cenové hladině. Prodej bude mít rychleji za sebou, což minimalizuje riziko zásahu různých výkyvů na trhu, bude platit nižší provizi a bude mít relativně rychle peníze na účtu.

Navíc se může stát, že některý ze zájemců bude mít o nemovitost takový zájem, že bude ochoten nabídkovou cenu přeplatit, čímž se transakce dostane na vyšší cenovou úroveň.

Nejčastěji se přeplácí nemovitosti, kterých je na trhu nedostatek – obvykle bytové jednotky.

Přístupů ke stanovení prodejní ceny je hodně. Je jen na Vás, který si vyberete. S INEMem máte vždy na výběr.

K využití této funkce je možné využívat základní přístup do INEMu – Systému pro realitky.

Systém pro realitky