Dluhopisy – potřebné pro firmy

Z korporátních dluhopisů se stává velice potřebný finanční instrument, díky kterému mohou společnosti získávat provozní financováni svých aktivit či finanční likviditu na investiční činnost.

dluhopisy
dluhopisy

Dluhopisy emitují velké firmy – např. Apple, Tesla, Uber. Ačkoli by se mohlo zdát, že pro tyto firmy by bylo lepší získávat finance prostřednictvím emise akcií, dluhopisy jsou pro ně výhodnější, jelikož nemusí řešit ředění hlasovacích práv mezi více akcionářů. Výměnou za to vyplácejí pevně daný úrok, který se k dluhopisu váže.

Technologie bez úvěrů od bank


K emisím dluhopisů sahají nejčastěji technologické firmy, jelikož pro ně je obtížnější získat financování od bank.


Banky totiž úvěrují firmy pouze v případě, že mají výměnou za úvěr dostatečnou zástavu v podobě nejčastěji nemovitosti či movitého majetku – hmotného.


Technologie nejsou pro zajištění bankovních úvěrů preferované. Je to z toho důvodu, že data uložená na disku se obtížně zpeněžují. Stejně je také obtížnější prodávat internetové stránky, patenty, databáze či ochranné známky.


Podíl na zisku – vyšší úroky na dluhopisy


Technologické firmy jsou si toho vědomé, a proto jdou cestou emise dluhopisů.


Jelikož očekávají vyšší zisky, jsou schopni vyplácet i vyšší úroky svým investorům, kteří si dluhopisy kupují.

Diverzifikace


Technologické firmy jsou hlavním tahounem pokroku v dnešní ekonomice. Ne všechny však mají zajištěn úspěch. Je to logické – nové věci se nemusí uchytit, ačkoliv nápad může být dobrý.


Proto je třeba, aby investoři minimalizovali riziko a své portfolio diverzifikovali.


Jinými slovy to znamená, aby rozložili svoji investici mezi více subjektů – nakoupili více různých dluhopisů od různých emitentů.


Díky tomu mohou maximalizovat výnos a minimalizovat potenciální ztrátu.


Špatní emitenti

Stejně tak je třeba si dát pozor na špatné emitenty – firmy které imitují dluhopisy za účelem defraudace.

Tyto subjekty od začátku vědí, že investorům zpět peníze nevrátí. Těchto firem je však minimum, avšak hází špatné světlo na poctivé firmy, které se k emisím dluhopisů staví poctivě.